5 szlaków turystycznych w Bytomiu. Poznaj piękno śląskiej przyrody

Spis treści

Odkryj urokliwe szlaki turystyczne w Bytomiu, prowadzące przez malownicze tereny miasta. Każdy z tych szlaków został opracowany przez lokalnych działaczy, oferując unikalne doświadczenia związane z historią, naturą i kulturą tego miejsca.  Przedstawiamy pięć znakowanych tras, które zapewnią niezapomniane wrażenia podczas wędrówki po okolicach Bytomia.

Opracowane przez lokalnych działaczy, szlaki turystyczne w Bytomiu ukazują nie tylko piękno natury, ale także bogatą historię tego miejsca. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy i atrakcje, które pozwolą Ci odkryć tajemnice dawnych czasów oraz zanurzyć się w miejscowej kulturze.

Czy jesteś gotowy na wędrówkę po szlakach, które otworzą przed Tobą wspaniałe widoki i niezapomniane doświadczenia? Przedstawiamy Ci pięć znakowanych tras, które stanowią idealną okazję do odkrycia uroku Bytomia.

Szlak im. Zygmunta Kleszczyńskiego. Spacer przez dziedzictwo Bytomia

Przez okolice Bytomia biegnie pięć nizinnych znakowanych szlaków turystycznych. Opracowali je na przełomie lat 60. i 70. XX w. działacze bytomskiej Komisji Turystyki Pieszej, m.in: ks. dr Jerzy Pawlik (Szlak Husarii Polskiej i Szlak Powstańców Śląskich), mgr Zygmunt Kleszczyński (Szlak Tysiąclecia) i Bogusław Wall (Szlak im. Z. Kleszczyńskiego).

Szlak im. Zygmunta Kleszczyńskiego to żółty znakowany szlak turystyczny w województwie śląskim. Przebiega przez Bytom Północ PKP, osiedle Miechowice, ośrodek szkoleniowy, Rokitnicę oraz Grzybowice. Całkowita długość szlaku wynosi 13 km, z czego odcinek od Bytomia do Rokitnicy ma 9,3 km. Wędrowanie tym szlakiem pozwoli Ci odkryć dziedzictwo Bytomia i piękno okolicznej przyrody.

Szlak im. Karola Goduli. Śladami sylwetki śląskiego potentata cynkowego

Kolejnym fascynującym szlakiem jest ten dedykowany pamięci Karola Goduli, sylwetki śląskiego potentata cynkowego. Szlak im. Karola Goduli jest wyznakowany przez działaczy rudzkiego oddziału PTTK i ma na celu przybliżenie turystom historii i życia tego ważnego człowieka. Trasa szlaku prowadzi przez miejscowości takie jak Zabrze-Makoszowy, Przyszowice, Chudów, Bujaków, Borowa Wieś, Kłodnica, Wirek, Nowy Bytom, Godula, Orzegów, Ruda oraz Bobrek. Całkowita długość szlaku wynosi 60 km, a najbardziej interesujący odcinek między Szombierkami a Bobrkiem ma 17,5 km.

Szlak Powstańców Śląskich. Historia powstańczego ducha

Szlak Powstańców Śląskich prowadzi przez miejsca, w których walczyli powstańcy śląscy w latach 1919-1921. Projekt szlaku opracował ks. Jerzy Pawlik w latach 1968-1971 z okazji 60. rocznicy III powstania śląskiego. Szlak jest oznaczony niebieskimi znakami i ma długość 29,5 km na odcinku Bytom – Zbrosławice. Podążając tą trasą, można poznać historię powstańczego ducha, który przetrwał przez lata.

Szlak Tysiąclecia

Twórcą Szlaku Tysiąclecia był Zygmunt Kleszczyński, nietuzinkowa postać związana z oddziałami Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Bytomiu i w Katowicach. Kleszczyński pochodził spod Przemyśla, a w Bytomiu zamieszkał po II wojnie światowej. Na Śląsku zdobył uznanie jako przewodnik turystyczny i krajoznawca.

Szlak Tysiąclecia ma długość 74,7 km i prowadzi przez takie miejscowości jak Bytom, Radzionków, Świerklaniec, Sączów, Przeczyce, Siewierz, Łazy, Centuria, Podzamcze i Skarżyce. Wędrując tą trasą, odkryjesz nie tylko urokliwe krajobrazy, ale również bogatą historię tych ziem, sięgającą tysiąclecia.

Szlak Husarii Polskiej. Pamięć odsieczy wiedeńskiej i chluby husarii

Szlak Husarii Polskiej został opracowany przez ks. Jerzego Pawlika w latach 1969-1970 z okazji 286. rocznicy przemarszu wojsk polskich udających się na odsiecz Wiednia. Swą nazwę zawdzięcza decydującej roli Husarii Polskiej w bitwie pod Wiedniem pod wodzą króla Jana III Sobieskiego. Szlak oznaczony jest czerwonymi znakami i ma długość 40,2 km na odcinku Będzin – Bytom.

Podążając trasą tego szlaku, przemierzymy miasta takie jak Będzin, Dąbrówka Wielka, Tarnowskie Góry, Grzybowice, Gliwice, Pilchowice, Rudy, Markowice, Racibórz i Pietrowice Wielkie. Wędrówka tym szlakiem pozwoli Ci wczuć się w atmosferę historycznych wydarzeń i docenić chlubne momenty w historii Polski.

Artykuł powstał na podstawie informacji o szlakach turystycznych w Bytomiu, które przyciągają miłośników pieszych wędrówek. Każdy szlak ma swoją unikalną historię i urok, zapewniając niezapomniane wrażenia z odkrywania piękna natury i bogatej kultury tego regionu. Wyruszając na te szlaki, możesz zagłębić się w historię, poznać lokalne dziedzictwo i zyskać chwilę wytchnienia od miejskiego zgiełku. Czekają na Ciebie fascynujące wędrówki pełne niezwykłych przygód i odkryć. Wybierz jeden ze szlaków i rozpocznij swoją przygodę w okolicach Bytomia!

Powiązane artykuły